Kurumsal
 
KURUMSAL / KURUCUMUZ KURUCUMUZ

REİS GIDA YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET REİS

Mehmet Reis, 1957 yılında İnebolu’da doğdu. Eğitim hayatına Samsun Eğitim Enstitüsü’nden sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam etti.
Yükseköğrenimine başladığı yıl babasını kaybetti ve Unkapanı’nda gıda işi yapan bir ticarethanede muhasebe ve satış bölümünde çalışmaya başladı. Bazı nedenlerden dolayı yükseköğrenimini yarıda bırakarak,1981 yılında sadece güvene dayalı sermayesiyle REİS Ticareti kurarak iş hayatına atılır. 1993 yılında Reis Tarımsal Ürünler San. Tic. A.Ş.’yi kurar ve 2000 yılında ise Taşköprü’de Türkiye’nin ilk sarımsak işleme tesisini açar.
İstanbul Gıda Toptancıları Derneği Başkan Vekilliği, Mega Center Genel Sekreterliği, Kastamonulu Sanayici İş Adamları Genel Başkanlığı, Kastamonu Yatırım A.Ş., İnebolu Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İstanbul Ticaret Odası Komite Başkanlığı yaptı. Sivil Toplum Örgütlerinde görev aldı. Halen Reis Tarımsal Ürünler Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.
1994 yılında enflasyonla mücadele için tek başına radikal bir karar alarak Türkiye’de ilk defa sabit fiyat uygulamasını cesaretle gerçekleştirir.
Türk tarımına yaptığı hizmetlerden dolayı İş Dünyası Onur Ödülü’nü alır. Türk Kızılay’ına insani yardım operasyonlarına verdiği desteklerden dolayı Altın Madalya Ödülü dönemin Başbakanı tarafından takdim edilir.
Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin gelişmesi, Türkiye’nin ekonomik sorunlarını çözmeye yönelik katkı ve kampanyalarda yapmış olduğu girişimler ve enflasyonla mücadelede gerekli çabayı göstermiş olmasından dolayı; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Bakanlık tarafından ilgili yazılarla takdir edilir.
İstanbul ili vergi sıralamasında İstanbul Ticaret Odası tarafından belirlenen vergi ödülleri dalında üç yıl takdir beratı ve bir yıl Bronz madalya ile ödüllendirilir. Marmara Kurumlar Vergi Dairesi’ne en çok vergi ödeyen mükelleflerin içinde 2008 yılında 90. sırada yer alır.
Mehmet Reis’in hayat hikâyesi Trt1 “Zirvedekiler”, Trt2 ve NTV olmak üzere bazı televizyon kanallarında yayınlandı. Ayrıca Hürriyet, Sabah, Milliyet’in yanı sıra diğer gazetelerde, bazı kitap ve dergilerde iş hayatı ve başarı öyküsü yayınlanır.
Tarım başta olmak üzere, yaşanan ekonomik sorunları ve çözüm önerilerini, bunun yanı sıra çocuklar ve gençler arasında hızla yayılan günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olan obeziteye karşı dengeli ve sağlıklı beslenme ile ilgili bilimsel ve toplumsal bilgileri; ayrıca diğer sosyal sorumluluk projelerini, devletin resmi kurumları ve yetkilileri ile paylaşmaya devam ediyor. Günümüzün gerek ekonomik, gerekse sosyal yapısıyla ilgili olan bilgi birikimlerini, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarında gerçekleştirdiği söyleşi ve etkinliklerde, dergi ve gazetelerdeki yazılarıyla da devamlı gündemde tutar.

Mehmet Reis evli ve iki kız çocuk babasıdır ve hayatının en önemli kazanımı olarak gördüğü dört torun dedesidir.
E-bültenimizi düzenli olarak almak için mail adresinizi yazmanız yeterli.