Hayatın Tadı, Tuzu, Lezzeti...
Neden Reis ?
 
NEDEN REIS ? / GENEL BESLENME ALIŞKANLIKLARI GENEL BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Beslenme ve Kuru Gıda Tüketim Alışkanlıkları & Marka Sağlığı Araştırması, hanesinde alışveriş kararından ve yemek yapmaktan tamamen veya kısmen sorumlu 20-65 yaş arası, 1024 kadınla gerçekleştirilmiştir. Yaş, SES il dağılımları Türkiye temsili olarak dağıtılmış olup Devlet Planlama Teşkilatı ve TÜİK’in belirlemiş olduğu Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması Düzey 1 illerinde (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Van, Samsun, Edirne, Trabzon) gerçekleştirilmiştir.

1-DIŞARIDA YEMEK YEME VE EVE SİPARİŞ ÇOK YAYGIN
Görüşmecilerin genel beslenme alışkanlıkları sorulduğunda, dışarıda yemek yeme ve dışarıdan eve yemek söylemenin çok yaygın olduğu görülmektedir.
Hanelerin%87’sinde hane fertleri dışarıda yemek yediğini, %85’i ise dışarıdan eve yemek siparişi verdiğini belirtmiştir. Dışarıdan sipariş verme sıklıklarına bakıldığında ayda ortalama 4 defa eve yemek söylenmekte, bu oran özellikle gençlerde, bekarlarda, çalışan kadınların evinde ve çocuksuz ailelerde yükselmektedir.


2-ÇOCUKLARIN BESLENME ALIŞKANLIKLARI YAŞA BAĞLI OLARAK DEĞİŞİYOR

Annelere hanedeki çocukların okulda beslenme şekli sorulduğunda;
12 yaş altı çocuklarda;  evde beslenme hazırlamanın (%45)
12 yaş üstü çocuklarda ise  kantinden beslenme yaygın (%56) olduğu görülmektedir.


3-KADINLAR İÇİN EV YEMEĞİNİ DAHA SAĞLIKLI VE LEZZETLİ

Kadınların neredeyse tamamı için; evde yapılan yemeğin daha sağlıklı (%98), daha ekonomik (%96) ve daha lezzetli (%94) bulunmaktadır.

4-HER 4 KADINDAN 1’İ KENDİNİ KİLOLU OLARAK GÖRÜYOR

Görüşmecilere obeziteyi nasıl tanımladıklarını sorduğumuzda %59’u obezitenin bir hastalık olduğunu, 45’i sağlık problemi, %41’i ise kilo problemi olduğunu belirtmiştir. Obeziteye neden olan faktörler arasında ilk sırada Hareketsizlik / spor yapmamak (%65) belirtilmesine rağmen, diğer faktörlerin daha çok beslenme alışkanlıkları ile ilgili olduğu görülmektedir.Türk kadınlarının 4’te 1’i kendini (%26) kilolu olarak tanımlamaktadır. Her 3 kadından 1’i de, kilo vermeye çalıştığını belirtmektedir (%37). Kadınlar kilo vermek için en çok yaptıklarının; şunlar olduğunu belirtmektedir.

E-bültenimizi düzenli olarak almak için mail adresinizi yazmanız yeterli.