Kurumsal
 
MEDYA ODASI / BİLGİ BANKASI BİLGİ BANKASI

BULGUR FAYDALARI

1-Bulgurun sindirim ve sinir sistemine faydaları: B vitamini, hem sinir sistemi, hem sindirim sistemi açısından büyük önem taşımaktadır ki, bulgur B12 vitamini hariç, tüm B vitaminlerini barındırmaktadır. Özellikle B1 vitamini, sindirim sistemini güçlendirerek, mideye yardımcı olmaktadır. Bağırsakların çalışmasının daha düzenli olmasını sağlamakla beraber, kanser olasılığının da önüne geçer. Bağırsak kanseri hastalarının, düzenli olarak bulgur tüketmeleri tavsiye edilmektedir ki, hastalıktan korunmada, hem de hastalığın tedavi edilmesi sürecinde etkili olmaktadır.
2-Bulgurun şeker hastalığına faydası: Bulgur, uzun süre tokluk hissi vermesi ve kana yavaş karışması nedeni ile kilo vermek isteyenler ile şeker hastaları tarafından sık sık tüketilmelidir. Sadece bulgur pilavı olarak değil, kısır ya da salatalarda kullanılarak da tüketilebilir.
3-Bulgurun kalp ve damar sağlığına faydaları: Yüksek oranda lif içeren bulgur, kan şekerindeki ani yükseliş ve inişlerin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Düzenli olarak bulgur tüketilmesi, kan şekerinin kontrolde kalmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca kötü kolesterolün yükselmesini de engelleyerek, damar sağlığının korunmasını sağlar. Bu sayede, hem kalbe, hem beyine giden damarları, tıkanmalara karşı korur. Böylece, kalp krizi ve beyin kanaması risklerini azaltmaktadır.
4-Hamilelik döneminde bulgur: Bulgur, folik asit içermektedir. Folik asitin en önemli özelliği, anne karnındaki bebek sağlığı içinde faydalı olmasıdır. Hamilelik döneminde bulgur tüketilmesi, bebeklerin zeka gelişimine yardımcı olur. Aynı zamanda, annenin sağlığını korumaya yardımcı olur.
5-Kan şekerini düzenler: Bulgurun, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını yukarıda belirtmiştik. Bu özelliğini ayrıca, kan şekerini düzenleyerek de destekler. Kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutmaya yarayan, besinler ve vitaminleri içerir.
6-Kansere karşı bulgur: Günümüzde en çok rastlanan ve çok farklı şekil ve nedenlerden dolayı ortaya çıkan en önemli hastalıkların başında kanser gelir. Bazı türlerinin ise tedavi edilmesi imkansıza yakındır. Fakat daha önceden sağlıklı ve dengeli beslenmek, kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Bu noktada, bulgur önemli bir rol üstlenir. Kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilen bulgur, özellikle kolon kanserine karşı etkili olabilir. Bulgur, sindirim sistemi sağlığını korumaktadır; bu özelliği yardımıyla özellikle tembel ve düzensiz beslenen kişilerde, ortaya çıkan kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir.
7-Bulgur kilo vermeye yardımcı olabilir: Bulgurun diğer bir özelliği, kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır. Protein açısından çok zengin olan bulgur, doyurucu bir besin kaynağıdır ve bu yüzden uzun süre açlık hissini bastırabilir. Aynı zamanda, diyet döneminde olan kişiler, düzenli olarak tüketmektedir. Çünkü bulgur, bol miktarda doymamış yağlar içerdiği için kilo almaya neden olmaz.
8-Kemik sağlığını korur: Bulgurun, bol miktarda içerdiği birçok vitamin, özellikle çinko, demir, magnezyum ve krom, kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bunun yanında, çocuklarda sağlam bir kemik yapısının oluşmasını sağlayabilir. Bazı sağlık uzmanları, bulgurun içerdiği demir oranının ıspanaktan bile fazla olduğunu savunmaktadırlar. Bu özelliğinden dolayı, demir eksikliğinin neden olduğu hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
9-Anemi hastalığı ve bulgur: Bulgur, anemi hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. İçerdiği bol miktardaki demir yardımıyla, kan hücrelerinin sağlığını koruyucu özelliği vardır. Kansızlık sorununu giderebilir.
10-Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır: Alzheimer hastalığı, daha çok yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar ve genelde beyin ve sinir sisteminin yeterince vitamin ve maddeleri alamaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Son zamanlarda yapılan birçok bilimsel araştırma, bulgurun bu hastalığı engelleyici özelliğinin olduğunu ortaya koymuştur.
11-Bulgur safra taşlarına engel olabilir: Bulgurun, bol miktarda lif içermesi doğal olarak daha hızlı ve kolay bir şekilde boşaltımı sağlar ve bu özelliği sayesinde safra taşlarının oluşma riskini azaltır.
12-Bulgur dokuları güçlendirir: Bulgurun içerdiği vitamin ve mineraller, doku sağlığı açısından önemlidir. Doku sağlığını koruyan ve dokuları güçlendiren nadir besin kaynaklarından bir tanesi olan bulgur, aynı zamanda kas sağlığını da korur ve kaslarda yağ oranının seviyesini dengeleyebilir.
13-Bulgurun saç ve cilt sağlığına faydaları: Bulgurun içerdiği birçok vitamin ve mineraller, saç ve cilt sağlığı açısından önemlidir. Bol miktarda demir içermesi, saç dökülme problemini ortadan kaldırabilir. Vücutta meydana gelen demir eksikliğinden dolayı oluşan cilt ve saç sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldırır.

E-bültenimizi düzenli olarak almak için mail adresinizi yazmanız yeterli.