Medya Odası
 
MEDYA ODASI / BASIN BÜLTENLERİ BASIN BÜLTENLERİ

Yaşanabilir Bir Dünya İçin Obeziteye Karşı, Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme

Obeziteye savaş açan Reis Gıda, 7. yılında ‘Abur Cubura Karnımız Tok’ kampanyasını büyüterek sürdürüyor.
Kuru gıda sektörünün lideri Reis Gıda, obeziteye savaş açtı. Çocuklar başta olmak üzere tüm bireyleri, obezite konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen Reis Gıda, sosyal sorumluluk projesi kapsamında ‘yaşanabilir bir dünya için sağlıklı ve dengeli beslenmeyi’ birinci önceliği olarak ele alıp, her fırsatta dile getiriyor.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de,obezite toplum sağlığını tehdit eden rakamlara ulaştı. Obezite, diyabet başta olmak üzere pek çok hastalığın ana nedenidir. Uzmanların açıklamalarına göre, erkeklerin %25’i, kadınlarında %44’ü obez. Çocuklarda obezite, %15 gibi ciddi bir rakama ulaştı.

Obeziteye karşı, Reis Gıda’dan canı gönülden destek

Obezite sorunu devam ettiği sürece, öncülüğünü yaptıkları sosyal sorumluluk projesine devam edeceklerini kaydeden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, şunları söyledi:
“Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeyi, her platformda gündeme getirmeye devam edeceğiz. Obezitehayatımızda bir sorun olarak kaldığı sürece, Reis olarak bu konuda gerekli desteği vermeye canı gönülden hazırız. Sağlıklı bir yaşam, kaliteli bir geleceğe zemin hazırlar. Sağlıklı beslenme alışkanlığı, çocukluk çağında kazanılmalıdır. Ebeveynlerin, bu konuda çocuklarına örnek olarak, aile sofralarına daha fazla önem vermeleri gerekmektedir. Bu konuda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, Sayın Sağlık Bakanımız, obeziteyi ülkemizdeki önemli sorunlardan birisi olarak görmektedir ve bu sorunu ilgili platformlarda dile getirmektedir” diye konuştu.

Damak tadı dejenerasyona uğradı, obez sayısı artıyor

Türkiye’nin sofra kültürü ve damak tadının,fastfood tarzı hazır ve atıştırmalık yiyeceklerle dejenerasyonauğradığına işaret eden Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun, “Yanlış beslenme alışkanlığının bir sonucu olarak ortaya çıkan çağın hastalığı obezite, yeni nesillerin en büyük problemi olarak gündemimize girdi” dedi.
‘Geleceğimiz olan çocuklarımızı düşünerek,obezite ile mücadele ediyoruz ve büyüterek sürdürüyoruz’ diyerek konuşmasına devam eden Işılay Reis Yorgun, şunları kaydetti:
“Obezite, ne yazık ki, çocukluk yaşlarından itibaren başlıyor. Çocuklarda obez oranı; son 20 yılda, %5’ten %15’e çıktı ve bu oran hızla artıyor. 2009 yılında, ‘Geleneksel Lezzetler Sağlıklı Nesiller’ sloganımızla projemize başladık.Çalışmamızın ikinci aşamasında, ‘Abur Cubur Olacağı Budur’ ile yola çıkıp, bir sonraki aşamada ‘Abur Cubura Karnımız Tok’ sloganımızla projemizi büyüterek sürdürüyoruz. 5 yıldır devam ettirdiğimiz obezite konulu sosyal sorumluluk projemizi, 2014yılında, Obezite savaşına karşı, yeni projeler ekleyerek sürdürüyoruz. Reis Gıda ailesi olarak,obezitenin önlenebilir olduğunun bilincindeyiz. Vitamin ve minerallerden zengin doğal gıdalar, çocukların bedensel ve ruhsal gelişimini sağlayan önemli etkenler arasında yer almaktadır. Sağlıklı Yemek, Mutlu Gelecektir”diye konuştu.

Obezite, birçok hastalığa zemin hazırlıyor

Obezitenin vücudu doğrudan ve dolaylı etkilediğini anlatan Işılay Reis Yorgun, şunları açıkladı:
“Fastfood, hazır yiyecekler, hamur işi ve beyaz ekmek gibi tüketim alışkanlığı, aşırı yağlı, şekerli, tuzlu yiyecek ve hareketsiz yaşam tarzı sonucu,obez sayısı her geçen gün artıyor. Obezite denildiği zaman, ilk akla gelen, bireyin görselliği olabiliyor. Oysa obezite, diğer hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, bazı kanser türleri ve birçokmetaboliksoruna yol açıp, bireylerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Reis Gıda olarak, okullar ve üniversiteler başta olmak üzere çeşitli platformlarda düzenlediğimiz etkinliklerimizde, obezite konusunu gündemde tutarak,çocuklarımızı, gençlerimizi ve ailelerimizi sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirmeye devam ediyoruz. Çünkü,obezite sorunu, küçümsenmemelidir. Bu konuda atacağımız her adımda, sadece kendimizi değil, toplumumuzun geleceğini de düşünerek,konuyu proje ciddiyetinde ele alıp, süreçlerini ve sonuçlarını dikkat ve özveri ile değerlendirmeliyiz. Geleceğimiz için yaşamımızı, sağlıkla zenginleştirecek olan yolu izlemeliyiz. Geleceğimiz olan çocuklarımıza, sağlıklı beslenme bilincini yerleştirmeliyiz” şeklinde konuştu.
 

BÜLTENİ DOKÜMAN OLARAK İNDİR

E-bültenimizi düzenli olarak almak için mail adresinizi yazmanız yeterli.