Gıda Sektörünün Reis´i

2007 Yılından itibaren 40.000 ton kapasiteli üretimini İkitelli, Aykosan San. Sitesi’nde 5.500 m2 kapalı alanda sürdürmekteyken 2013 yılı itibari ile Kıraç mevkiinde bulunan 7.500 m2 kapalı alanda üretimine devam etmektedir. Üretilen ürünler tüm aşamalarda gıda mühendislerinin kesintisiz denetimindedir.


Avrupa Birliği’nin tüketici haklarını benimseyen ve bunların uygulanması gerektiğine inanan Reis, sürekli TSE kontrolünde olmasının yanında 17.05.2000’de Bureau Veritas gözetiminde HACCP gıda güvenliği ve ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemini halen yürütmektedir.


Kendi sektöründe bu belgelere sahip ilk firma olma özelliği ile Reis dünya markası olma yolunda hızla ilerlemektedir.


Ulusal ve Uluslararası kalite normlarına uygunluğu belgelenmiş Reis ürünleri; başta ABD olmak üzere İsveç, Almanya, Finlandiya, Norveç, Danimarka, Hollanda, Belçika, Slovenya, Avusturya, Bosna-Hersek, Kanada, Fransa, İsviçre, Katar, Kuveyt, KKTC ve Türk Cumhuriyetlerine ihraç edilmektedir.


Reis A.Ş. Ürünün üretiminden tüketimine kadar tüm aşamalarında fiziksel, kimyasal ve biyolojik tehlikeleri belirleyerek kontrolünü sağlayan; ürünün son kontrolünden çok, üretim evresinin hijyenik şartlara uygunluk garantisini veren önleyici bir gıda güvenliği yönetimini benimsemiştir.


G-34-İ.O.S.B - 12 No’lu Gıda Sicil Sertifikalı Reis ürünleri, Türk Gıda Kodeksine, TSE standartlarına ve Reis Gıda Güvenliği Politikasına uygun olarak otomatik makinelerde 900 gr, 1 kg, 2 kg, 2.5 kg, 5 kg, 10 kg, 25 kg, 50 kg’ lık ambalajlarda Reis Kalite Garantisi ile paketlenmektedir.


Türkiye’nin çeşitli yörelerinde yetiştirilen ve ithal edilen ürünlerde pişme ve lezzet farklılığı olduğu gibi, aynı fark eski ve yeni ürünler arasında da gözlenmiştir. Reis tüm bu faktörleri gözeterek paketlemeye kadar tüm aşamaları kontrol eder. Özenle toplatmış olduğu yeni mahsul ürünlerin nem oranı ölçümlerini, pişirme sürelerini ve lezzet testlerini yapar.


Reis, her zaman gıda güvenliği ile damak tadına uygun, çabuk pişen, kabuk atmayan daha fazla artımlı, besleyici ve daima en kaliteli ürünleri bilinçli ve çağdaş tüketicisine sunma çabası içinde olmuştur. AC NIELSEN ZET araştırmasında pirinç ve bakliyat kategorisinde marka bilinirliği ve en fazla kullanılan pirinç ve bakliyat markaları arasında Reis en yüksek skoru alan markadır.


Reis ürünlerini tercih etmede öne çıkan faktörler “güven”, “lezzet”, “kalite” ve “temizlik” tir.


Yurt içinde ve yurt dışında güvenilir marka imajı istikrarını koruyan Reis; sağlıklı lezzet tanelerini Reis ve Verim markalarıyla tüketicisine sunmuştur. Kalite anlayışından ve tüketicinin korunması düşüncesinden ödün vermeyen Reis, tüketici memnuniyetini hep ön planda tutmuştur.


Reis, pirinç ve bakliyat ürünlerinin gıda sektöründeki farklılığı, çeyrek asırlık üstün performans, iş ahlakı ve alt yapısının sağlamlığı ile açıklanabilir.


Müşteri memnuniyetini ön planda tutup en üstün kaliteyi, en uygun fiyatla ve zamanında teslim etmeyi ilke edinen Reis; hem sahip olduğu belgelerin, ödüllerin, hem de hizmet verdiği tüm perakende satış mağazaları ve tüketicilerin kendisine yüklediği sorumluluğun bilincindedir.


COPYRIGHT (C) 2012 REİS ALL RIGHT RESERVED
Yandex.Metrica